Arşiv depoları ve özellikleri nasıl olmalıdır?

İzolasyon:

Yangın izolasyonu: Yangın izolasyonu için resmi makamları verdiği izolasyon tarifleri ve kuralları geçerlidir. Burada dikkat edilecek husus 2 saate yakın mukavemet etmesi özellikle tercih edilmelidir. Ara bölmeler ve yangını hapsetme ve diğer bir bölümü(partition) tahliye veya ön soğutma işlemine müsait olmalıdır. Bu durum özellikle kapıların yangın geçirmez olması ile daha kolaylıkla sağlanabilir. Kapılar prensip olarak devamlı kapalı tutulmalıdır. Alarm ve haber verme sistemi kurulmalıdır.

İnsanların çalışmaları esnasında tahliye kolaylığı dikkate alınmalıdır.

Klimatizasyon

Arşiv malzemesini tahrip eden unsurlardan biri olan ısı ve rutubettir. Bunun için kağıt malzemelerin bulunduğu depolarda ısı 12-18, nemin % 50-60 oranında tutulması ideal olanıdır. Bunların sağlanabilmesi için mümkün olduğu oranda iklimlendirme kullanılmalıdır.

Arşiv depolarının ısıtılması için ise su dolaşımı veya sıcak hava dolaşımı ile ısıtılmalıdır. Bunların dışındaki ısıtma şekli yangın tehlikesinden dolayı zararlıdır (örn. Elektirikli soba veya odun sobası gibi)

Işık Durumu / aydınlatma

Arşivlik malzemelerin üzerine doğrudan güneş ışığını teması engellenmelidir. Bunun için camlar filitrelenebilir. Işığı iyi ayarlayabilmek için, cam satıhların var olması ve azaltılmış olması iyidir. Pencerelerin raf bloklarının boşlukları ile ayarlanması iyidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Ücretsiz Keşif ve Fizibilite İçin

Hemen Arayın

top