Arşiv Depolama ve Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Arşiv Depolama ve Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Bu yazımızda arşiv depolama nedir, arşiv depolama neden gereklidir, özellikleri nasıl olmalıdır gibi konular üzerinde duracağız. İşte arşiv depoları ve özellikleri hakkındaki tüm detaylar…

Arşiv Depolama Nedir?

Firmaların çalışan personellerine ve faaliyet alanlarına özel olan belgelerini, dokümanlarını saklayabilmeleri, güvenlik açısından oldukça önemli bir konudur. Artık günümüzde çoğu belge dijital ortamda saklansa da yine de bazı yazılı evrakların korunması da gerekmektedir. Firmaların yaptığı çalışmalara ait olan raporların, sözleşmelerin, verilerin, faturaların ve ödeme makbuzlarının özenle korunması önemlidir.

Genelde kurumlar saklama çalışmasını kendi içlerinde yapmak isteseler de zaman içerisinde alan yetersizliği problemi ile karşılaşırlar. İş yerinde yeni çalışma alanı açma konusu gerektiğinde ise arşivlemeye ayrılan alan sorun yaratır. Böylelikle de yeni bir depolama alanı kiralama gibi ek maliyet oluşturan durumlar ortaya çıkar. İşte tam olarak bunun yerine Enfo Bilişim’in sunmuş olduğu arşiv depolama hizmetinden faydalanabilir ve bu problemin önüne geçebilirsiniz.

Arşiv Depolama Neden Gereklidir?

Arşiv depolama hizmetinden faydalanıyor olmak şahıslara ait bireysel arşivler için de harika bir çözüm yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu arşivleri kişilerin evlerinde tutmaya çalışması belli başlı sorunlara yol açabilmektedir. Belgeler, kitaplar, yazışmalar veya özel bilgilerin bulunduğu bireysel arşivleri evde muhafaza etmeye çalışmak aslına bakılırsa ne güvenilir ne de sürdürülebilir bir durumdur. Bu nedenle bunun yerine bireysel veya kurumsal arşivlerinizi güvenli bir evrak depolama alanında ve depo raf sistemi ile korumaya almak çok daha akılcı bir seçim olacaktır. Ayrıca arşiv depolama hizmeti ile önemli olan belgelerinizin korunuyor olduğunu bilmek size kendinizi daha fazla güvende hissettirecektir.

Arşiv Depoları ve Özellikleri

İzolasyon:

Yangın izolasyonu: Yangın izolasyonu için resmi makamların verdiği izolasyon tarifleri ve kuralları geçerlidir. Burada dikkat edilecek husus 2 saate yakın mukavemet etmesinin özellikle tercih edilmesidir. Ara bölmeler, yangını hapsetme ve diğer bir bölümü(partition) tahliye veya ön soğutma işlemine müsait olmalıdır. Bu durum özellikle kapıların yangın geçirmez olması ile daha kolay sağlanabilir. Kapılar prensip olarak devamlı kapalı tutulmalıdır. Alarm ve haber verme sistemi kurulmalıdır.

İnsanların çalışmaları esnasında tahliye kolaylığı dikkate alınmalıdır.

klimatizasyon

Arşiv malzemesini tahrip eden unsurlar arasında ısı ve rutubet bulunur. Bunun için kağıt malzemelerin bulunduğu depolarda ısı 12-18 derece, nemin ise % 50-60 oranında tutulması ideal olanıdır. Bunların sağlanabilmesi için mümkün olduğu oranda iklimlendirme kullanılması önerilir.

Arşiv depolarının ısıtılması için ise su dolaşımı veya sıcak hava dolaşımı ile ısıtılmalıdır. Bunların haricindeki ısıtma şekilleri yangın tehlikesi nedeniyle zararlıdır ve önerilmez. (örn. Elektirikli soba veya odun sobası gibi)

Işık Durumu / aydınlatma

Arşivlik malzemelerin üzerine doğrudan güneş ışığı teması engellenmelidir. Bunun için camlar filitrelenebilir. Işığı iyi ayarlayabilmek için, cam satıhların var olması ve azaltılmış olması iyidir. Pencerelerin raf bloklarının boşlukları ile ayarlanması iyidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Ücretsiz Keşif ve Fizibilite İçin

Hemen Arayın

top